"Hlava státu podtrhla, že Francie a Německo se dohodly na návrhu globálního a trvalého řešení problémů, s nimiž se potýká eurozóna, a to ještě před summitem G20 v Cannes," píše se ve sdělení kanceláře prezidenta Sarkozyho. Obama prý snaze Evropanů vyjádřil podporu. Samostatně pak Obama hovořil i s britským premiérem Davidem Cameronem.
Krize v eurozóně zatěžuje bilanci některých finančních ústavů, zvláště pak těch, které drží dluhopisy nejzadluženějších zemí. V minulých týdnech se dokonce objevily spekulace, že některé velké banky z eurozóny se špatně dostávají k dolarovému financování. Nejvíce zasaženy jsou údajně banky ve Francii. Žádná z nich to nepotvrdila, naznačují to ale slova lidí, kteří s bankami přicházejí denně do styku.
"Finanční situace je velmi nestabilní. Doufám, že politická rozhodnutí budou přijata co nejrychleji," podotkl šéf evropského leteckého konsorcia EADS Louis Gallois, jehož dnes citovala agentura Reuters. Manažer to řekl u příležitosti zahájení činnosti takzvaného mozkového trustu, který si dal za cíl najít způsob, jak podpořit francouzský průmysl. "Celá ta nejistota jenom podporuje strach a spekulace," dodal Gallois.
Problémy, které mají francouzské banky se zajištěním dolarové hotovosti, se ale EADS prý nedotýkají. Zahraniční banky, které jsou schopny si dolary normálně zajistit na trhu, francouzské banky zastoupí.
Zdroje agentury Reuters v září sdělily, že obří finanční ústav Bank of China přestal s některými evropskými bankami uzavírat obchody s devizovými forwardy a měnovými swapy. Státní čínská banka, která je klíčovým tvůrcem trhu v kontinentální Číně, se prý obávala eskalace dluhové krize a dalšího snižování státních ratingů. Podobné spekulace se už dříve objevily také v souvislosti s americkými bankami.