"Tato krize je systémová a musí se k ní přistupovat rázně," řekl Trichet výboru Evropského parlamentu pro hospodářské a měnové záležitosti. "Vysoká provázanost finančního systému EU vede k rychlému růstu nebezpečí výrazného šíření (krize). Ohrožuje to finanční stabilitu v EU jako celku a má to negativní dopady na reálnou ekonomiku v Evropě i za jejími hranicemi," dodal.
Vlády a úřady musí podle Tricheta při řešení krize spolupracovat. "Je potřeba, aby všechny úřady postupovaly společně a byly odhodlány ochránit finanční stabilitu," řekl šéf ECB. Dodal, že prodlevy při řešení krize by měly katastrofální následky.
Trichet rovněž vyzval k jasnému rozhodnutí ohledně rekapitalizace bankovního sektoru. Dodal, že důležitou roli by v této záležitosti mohl sehrát záchranný fond eurozóny. Snahy o rekapitalizaci bank je podle něj zapotřebí koordinovat.
Evropští politici v posledních dnech začali vážně jednat o plánu ochrany bank před dopady dluhové krize a případného bankrotu Řecka. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy o víkendu slíbili, že do konce měsíce předloží plán na řešení krize, který bude zahrnovat zejména způsob rekapitalizace bank.