O zakázky v tendrech na lesnické práce a prodej dřeva od roku 2012 usilovalo 56 lesnických firem, které podaly celkem 1503 nabídek. Na jednu soutěžní územní jednotku, kterých je celkem 117, připadlo v průměru 13 nabídek. Za Less & Forest podnikatele Jana Mičánka podle zdroje ČTK údajně skončily se ziskem šesti až dvou jednotek firmy Progles, Wotan Forest a Uniles.
LČR již dříve uvedly, že smlouvy s vítězi tendrů by mohly začít uzavírat od poloviny listopadu. Vítězové tendrů budou zajišťovat pěstební práce, dřevo budou těžit a dále jej sami i prodávat. Vítězné firmy budou pětinu vytěženého dřeva muset dál nabídnout prostřednictvím burzy či aukcí, aby se dřevo dostalo i na menší zpracovatele.
Soutěž je postavena na takzvaném senátním systému. Při něm je založen pětiletý cyklus a v každém roce se bude soutěžit na jedné pětině jednotek. Už v nynější soutěži jsou kontrakty rozděleny na jeden rok až pět let.
Tendr kritizují například ekologické Hnutí Duha a některé dřevozpracovatelské organizace. Mají obavu ze vzniku regionálních monopolů lesnických firem, které povedou k likvidaci menších podniků a živnostníků. Ministerstvo zemědělství a LČR kritiku odmítly a tendr označily za jasný a spravedlivý pro všechny subjekty na trhu.