Zpráva, kterou si objednala vláda ke zjištění stavu britských jaderných objektů a k navržení bezpečnostních opatření, dala jaderné energetice v zemi zelenou, uvedl ministr. "Zpráva jasně uvádí, že bezpečnostní jaderný systém ve Velké Británii je jeden z nejlepších na světě a že jaderná energetika může dále zásobovat průmysl a obyvatele země," uvedl Huhne v písemném prohlášení k poslancům.
Británie s deseti jadernými elektrárnami patří s Francií k hlavním zastáncům jaderné energetiky v Evropě i po neštěstí v Japonsku. Londýn chce postavit až osm nových jaderných elektráren.
Naopak Německo se na základě japonské zkušenosti rozhodlo ihned uzavřít nejstarší jaderné elektrárny a zbývající odstavit do roku 2022. Zády k jádru se nyní otočila také Itálie. Rakousko patří již léta k hlavním odpůrcům jaderné energetiky a po událostech v Japonsku zvýšilo tlak na sousední Česko, které dále využívá jaderné reaktory a plánuje jejich rozvoj.
Havárii v japonské jaderné elektrárně Fukušima a následné radioaktivní zamoření ovzduší způsobilo březnové zemětřesení a jím vyvolané vlnobití cunami. Katastrofa vedla k přehodnocení přístupu k jaderné energetice v mnoha zemích světa, začala se hlavně přísněji kontrolovat bezpečnost jaderných provozů.