Banka nyní poskytuje úvěry 27 zemím střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu. Po nedávných nepokojích v severní Africe a na Blízkém východě se však rozhodla svoji působnost dále rozšířit. Akcionáři, kterými jsou vlády 61 zemí, Evropská komise a Evropská investiční banka, minulý týdne expanzi do oblasti podpořili. Banka je jedním z nástrojů, které zahraniční společenství může použít na pomoc vládám arabského světa a podpořit je v demokratických reformách.
Berglof uvedl, že banka má nyní 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč) na financování technické pomoci v Egyptě, Maroku, Tunisku a Jordánsku. Může radit při zřizování partnerství mezi státními a soukromými subjekty při výstavbě infrastruktury nebo zvýšit bankovní půjčky pro menší firmy. Do léta příštího roku chce mít EBRD fond, který pomůže financovat projekty v těchto zemích, včetně privatizace a vzniku podniků na zlepšení dodávek energie a vody. Do roku 2014 nebo 2015 Berglof očekává, že banka poskytne ročně v regionu úvěry za 2,5 miliardy eur.
Na rozdíl od zemí střední a východní Evropy, kterým začala pomáhat po pádu komunismu, je v severní Africe velkým problémem nezaměstnanost. EBRD se proto zaměří na projekty k tvorbě pracovních míst pro některé z milionů vzdělaných lidí, kteří nejsou schopni si najít trvalé zaměstnání.
Za velký problém v severní Africe považuje Berglof korupci. Zkušenosti s prudkým růstem korupce v bývalých komunistických zemích v Evropě by však měly bance pomoci se s tímto problémem vyrovnat, dodal.
EBRD chce rovněž v příštích týdnech zveřejnit svůj první výhled růstu severoafrických ekonomik. Podle Berglofa je region "velmi křehký" kvůli riziku pokračování politického napětí v delším období a kvůli slabé globální ekonomice. Nelze vyloučit, že případná recese v Evropě by mohla vést k poklesu severoafrických ekonomik. K růstu východoevropských aktivit pomohly i evropské banky svými investicemi a úvěry. S pomocí evropských bank v severní Africe však nyní není možné počítat kvůli finanční krizi v eurozóně, řekl Berglof.
EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. V Česku již nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.