"Vítáme, že práce 'trojky' v Aténách skončila," podotkl mluvčí německého ministerstva financí, jehož cituje agentura Reuters. "Jejich sdělení ukazuje světlo i stíny. My si počkáme na jejich zprávu, zanalyzujeme ji a pak se rozhodneme, co s tou šestou tranší bude," uvedl.
Trojkou se rozumí inspekce tří klíčových mezinárodních institucí, a to Mezinárodního měnového fondu (MMF), Evropské centrální banky (ECB) a Evropské komise (EK). Inspektoři dnes vyslovili vlažný souhlas s uvolněním další tranše, i když Řecko nesplní požadované fiskální cíle.
Řecko se loni stalo první zemí eurozóny, která požádala o finanční pomoc, aby se vyhnula riziku platební neschopnosti. Od Evropské unie a MMF si Atény zajistily tříletý úvěr ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč). Řecko zatím dostalo pět tranší, o té šesté, která má být ve výši osmi miliard eur, se dosud jednalo.
Řekové nicméně věří, že další tranši úvěru dostanou. Ministr financí Evangelos Venizelos je s příslibem inspektorů spokojen a tvrdí, že Atény doporučené strukturální reformy doženou.
"Stanovisko 'trojky' je vyvážené, praktické a pozitivní. Dalším krokem není jen uvolnění šesté tranše, ale dokončení a také aktivace rozhodnutí z 21. července," řekl ministr. Narážel tak na červencový summit eurozóny, na němž se dohodla další pomoc Řecku a rozšíření pravomocí záchranného fondu EFSF.
Burza v Aténách ale pokračuje v propadu a její hlavní index dnes oslabil zhruba o dvě procenta. Nejhlubší ztráty měly banky, jejichž souhrnný index odepsal více než 13 procent. Banky tak reagují na zprávy, že věřitelé budou muset odepsat možná až 60 procent řeckých státních dluhopisů. Nejvíc jich drží právě řecké banky.