Saab znovu čelí hrozbě bankrotu, stále nemá překlenovací úvěr

11.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Stockholm/Amsterodam 11. října (ČTK) - Švédská automobilka Saab opět čelí hrozbě bankrotu. Firma stále nemá slíbený překlenovací úvěr a nucený správce Guy Lofalk, který má pod dohledem soudu zajistit restrukturalizaci firmy, se podle švédských médií o záchranu firmy zřejmě už snažit nebude. Lofalk sice navrhoval, aby dluhy Saabu převzala švédská vláda a postoupila je Evropské investiční bance, to se ale Saabu nezamlouvá.

Automobilka se snaží odvrátit bankrot už několik měsíců. Mezitím hledala investory a rozprodávala majetek, aby mohla platit dodavatelům a zaměstnancům a obnovit výrobu ve své továrně ve Švédsku.

Saab ale pořád ještě nedostal překlenovací úvěr 70 milionů eur (asi 1,7 miliardy Kč), který jí měla poskytnout čínská společnost Zhejiang Youngman Lotus Automobile. Tyto peníze jsou nutné pro nejbližší období. Podnik sice peníze očekává, odmítá ale říci kdy.

O novém riziku bankrotu automobilky informoval švédský list Svenska Dagbladet. Tisková agentura TT napsala, že ukončení procesu ochrany před věřiteli a případný bankrot firmy je jednou z možností, jimiž se rozhovory ve Stockholmu zabývají. O žádném alternativním řešení agentura neví. Nucený správce by se podle Svenska Dagbladet ale prý mohl rozhodnout už v nejbližších hodinách, zda snahu o záchranu Saabu vzdá.

Vlastníkem automobilky Saab je společnost Swedish Automobile. Její akcie v reakci na nejnovější vývoj ztratily na burze v Amsterodamu více než pět procent.

Soudkyně Cecilia Tisellová agentuře Reuters řekla, že pokud se bude zdát, že restrukturalizace Saabu nemá šanci na úspěch, pak může o zrušení soudní ochrany před věřiteli požádat buď Saab, jeho věřitelé, anebo nucený správce. Žádná taková žádost ale podle ní k soudu zatím nedorazila. Šéf Saabu Victor Muller podotkl, že automobilka nemá v úmyslu žádat, aby soud nynějšího nuceného správce vyměnil.

Saab se potýká s problémy už dlouho, na konci září mu ale věřitelé dali prostor k nadechnutí. Automobilka se přesto bez dalších peněz neobejde. Podnik doufal, že ochrana před věřiteli mu dá šanci přežít do té doby, než regulační úřady v Číně schválí tamním automobilkám Youngman a Pangda investici 245 milionů eur (asi 6,1 miliardy Kč). Verdikt by mohl padnout v pátek.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK