"Nikdo ve skutečnosti nevěří, že Slovensko je schopné zastavit ratifikaci EFSF. Proto euro neoslabuje," podotkl analytik devizového trhu Niels Christensen z banky Nordea.
Kolem poledne se euro prodávalo asi za 1,3760 USD, a vykazovalo tak růst asi o 0,8 procenta. Krátce po hlasování slovenského parlamentu, což bylo v úterý pozdě večer, euro v první reakci spadlo až na 1,3582 USD. Podobně vůči japonskému jenu euro přidalo zhruba jedno procento, a dostalo se tak na čtyřtýdenní maximum 105,82 JPY.
Slovenský parlament v úterý podle očekávání neschválil posílení pravomocí EFSF. Slovensko se tak stalo jedinou zemí eurozóny, která záměr odmítla. Slováci ale jednají o náhradním termínu hlasování a předpokládá se, že napodruhé by parlament záchranný fond mohl podpořit. Část analytiků ale tvrdí, že eurozóna by si poradila i bez Slováků.
K růstu kurzu eura zřejmě přispěla i slova německé kancléřky Angely Merkelové. Ta si je prý jistá, že do 23. října, kdy se má konat summit EU, bude posílení pravomocí EFSF plně ratifikováno. Optimisticky je ale vnímán i postoj mezinárodních věřitelů Řecka, kteří jsou připraveni uvolnit další část úvěru. Rozhodne se ale zřejmě až v listopadu.