"Z hlediska ratingového hodnocení ČEZ může mít dostavba Temelína na firmu skutečně devastující dopad," uvedl Schneider. Potíže se zajištěním financování podle něj můžou mít také uchazeči o dostavbu Temelína. Mezi ně patří americký Westinghouse vlastněný japonskou společností Toshiba, francouzská Areva a a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
"ČEZ není na výstavbu připravený ani technicky," řekl na dnešní konferenci děkan Fakulty strojní ČVUT Hrdlička. Energetická skupina podle něj navíc nemůže o výstavbě jaderných zdrojů rozhodovat sama. "ČEZ se nemůže v takových zásadních rozhodnutích chovat jako privátní společnost, protože není," poznamenal akademik. V ČEZ zhruba dvě třetiny akcií drží stát.
Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v úterý zopakoval, že rozvoj jaderných zdrojů je pro firmu do budoucna prioritou čísla jedna. Chce prodloužit životnost atomové elektrárny v Dukovanech do roku 2025 a zvýšit tam výkon nynějších jaderných bloků i bloků v Temelíně. Počítá také s výstavbou zcela nového jaderného zdroje.
Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vláda nevylučuje, že pátý jaderný blok může po roce 2020 vzniknout také v Dukovanech.