Premiér Pedro Passos Coelho uvedl, že nová opatření jsou nutná, aby se země dostala ze stavu "národní nouze". Portugalsku tak v příštím roce hrozí mnohem hlubší recese, než se očekávalo.
Mzdy státních úředníků se již snížily o pět procent. Vláda nově počítá se zrušením odměn na konci roku, které obvykle odpovídají dvěma měsíčním platům. To má přinést rozpočtu výrazné úspory. Pracovní doba má být prodloužena o půl hodiny. V příštím roce se rovněž zvýší daň z přidané hodnoty u množství položek a sníží se daňové odpočty u lidí s vysokými příjmy.
Rozpočet bude v pondělí představen v parlamentu. Očekává se jeho schválení, protože vláda má v parlamentu silnou většinu.
Dodatečná úsporná opatření podle ekonomů určitě prohloubí recesi a zvýší nezaměstnanost. Ta nyní činí 12 procent a je nejvyšší od 80. let minulého století. Ekonomové očekávají, že ekonomika letos klesne o 1,8 procenta a příští rok se pokles prohloubí na dvě procenta.
Portugalci zatím příliš neprotestovali proti úsporným opatřením vlády. Pokud se však recese nadále prohloubí, mohl by se jejich postoj v příštích měsících změnit, napsala agentura Reuters.
Portugalsko se na jaře po Řecku a Irsku stalo třetí zemí eurozóny, která požádala o finanční pomoc. Od EU a MMF získal Lisabon slíbeno 78 miliard eur (asi 1,9 bilionu Kč). MMF minulý měsíc v analýze plnění úsporného programu uvedl, že Portugalsko by mělo do konce roku splnit své rozpočtové cíle a mělo by být schopno se vrátit na dluhopisový trh v roce 2013.