Ministerstvo financí uvedlo, že v září deficit vzrostl na 64,57 miliardy dolarů (asi 1,16 bilionu Kč). To je jen o trochu méně, než očekávali analytici v anketě agentury Reuters. Finanční rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí příští kalendářní rok v září.
Vysoký deficit je jednou z hlavních příčin neshod na politické scéně ve Washingtonu. Před nadcházejícími prezidentskými volbami se největší boj zřejmě svede o daně a výdajové priority.
Zpráva o vyšším rozpočtovém deficitu přichází asi dva měsíce po tahanicích kolem zvýšení stropu pro zadlužení. Kvůli nejasnému plánu, jak se vypořádat s rostoucím zadlužením, ratingová agentura Standard & Poor's odejmula Spojeným států prestižní rating na stupni AAA.
Deficit za fiskální rok 2011 je druhý nejvyšší v historii USA. Je mírně vyšší než v předchozím rozpočtovém roce, kdy činil 1,29 bilionu dolarů, ale pod rekordem z roku 2009. Tehdy se rozpočtový deficit vyšplhal na 1,41 miliardy dolarů (asi 25,3 bilionu Kč).
Ještě před deseti lety americká vláda vykazovala přebytek a schodky nad bilionem dolarů se jevily jako nepředstavitelné. Situace se začala rychle zhoršovat s nástupem války proti terorismu, kdy měly Spojené státy vysoké výdaje na válku v Iráku a v Afghánistánu.
Američtí zákonodárci teď čelí značnému tlaku, aby se do Dne díkůvzdání dohodli, kde mohou v příštích deseti letech ušetřit asi 1,2 bilionu dolarů (zhruba 21,5 bilionu Kč). Pokud se nedohodnou, od roku 2013 budou automaticky kráceny výdaje na zdravotní péči Medicare, na obranu a několik dalších klíčových oblastí rozpočtu.