Dow Jonesův index přidal 166,36 bodu a den zakončil růstem v rozsahu 1,45 procenta na hodnotě 11.644,49 bodu. Podobně širší index S&P 500 zpevnil o 1,74 procenta na 1224,58 bodu, zatímco index Nasdaq Composite si připsal 1,82 procenta a uzavřel na 2667,85 bodu.
Za celý týden má Dow Jonesův index zisk 4,9 procenta, zatímco index S&P 500 zpevnil o šest procent. Z trojice hlavních indexů je na tom nejlépe Nasdaq Composite, který si připsal 7,6 procenta. Vděčí za to nejen Googlu, ale technologiím obecně.
"Je zde několik pozitivních katalyzátorů. Jedním z nich jsou hospodářské výsledky, druhým pak srozumitelnější politika v Evropě," řekla hlavní analytička Natalie Trunowová z investiční společnosti Calvert Investment Management. "Podle našeho názoru jsou to hlavně ty výsledky, které jsou v souladu s odhady, anebo odhady překonávají," dodala.
Z technologických titulů k sobě poutaly pozornost akcie společnosti Google, které zpevnily o 5,9 procenta nad 591 dolarů. Během dne se dostaly těsně k hranici 600 dolarů, kde byly naposledy začátkem srpna. Zhruba 3,3 procenta přidaly akcie společnosti Apple, jimž pomohl začátek prodeje nové verze mobilního telefonu iPhone 4.
Ke zlepšení nálady na trhu přispěla mimo jiné čerstvá statistika, která ukázala, že maloobchodní tržby v USA v září vzrostly o 1,1 procenta. To je lepší výsledek, než čekali analytici, a nejvýraznější nárůst za posledních sedm měsíců. Výrazněji po zpřesnění dat rostly i srpnové tržby.
Na devizových trzích se nebývale dařilo euru, které přitom kvůli potížím v eurozóně ještě minulý týden patřilo k nejméně oblíbeným měnám. Zatímco na začátku minulého týdne euro vytrvale klesalo a vůči dolaru spadlo až na 1,32 USD, dnes vystoupilo až nad 1,38 USD. To je během necelých dvou týdnů nárůst skoro o pět procent. Velkou zásluhu má na tom právě změna postoje k eurozóně a naděje, které obchodníci vkládají jednak do schůzky G20, jednak do nadcházejícího summitu EU, který bude 23. října.
Analytici ale upozorňují, že růst eura se může zastavit stejně rychle, jak začal. Záležet bude totiž na tom, jak budou pokračovat jednání o zvýšení kapitálu bank a o posílení pravomocí evropského záchranného fondu EFSF. Informované zdroje tvrdí, že se rýsuje dohoda o mnohem větším odpisu řeckého dluhu, než se dohodlo na červencovém summitu eurozóny. S návrhem by ale musely souhlasit i banky. Ve hře je i zvýšení základního jmění MMF, což podporují klíčové rozvojové země známé jako BRICS.
Euro k dolaru se vyšplhalo až na 1,3895 USD, a za celý den tak zpevnilo asi o jedno procento. Týdenní zisk činí 3,5 procenta, což je nejvíce od poloviny ledna. Analytici ale nevěří, že euro vystoupí nad 1,40 USD a udrží se tam. "Z velké části je to výsledek krytí krátkých pozic," podotkl analytik devizového trhu Mark McCormick ze společnosti Brown Brothers Harriman. Krytím krátkých pozic se rozumí rušení spekulativních pokynů na další pokles kurzu.
Dolar k japonskému jenu zpevnil o půl procenta na 77,22 JPY, za celý týden ale jeho zisk dosahuje pouze 0,6 procenta. Naopak dolarový index si za celý týden odepsal 2,6 procenta, což je nejvýraznější propad od května 2009.