"Kdo bude mít stabilní zdroje a bude je umět provozovat, až dojde uhlí a plyn bude řekněme doplňkem, bude mít konkurenční výhodu," řekl Hlavinka.
Podle Hlavinky se budou muset provozovatelé jaderných elektráren v budoucnu vyrovnat s tlakem evropské legislativy na rozšíření a podporu obnovitelných zdrojů. Sektor také negativně ovlivní rozhodnutí Německa v budoucnu odstavit všechny své jaderné elektrárny. Provoz jaderných elektráren pak může zdražit.
Jádro však bude mít podle Hlavinky v energetickém mixu Evropy své místo, neboť nabízí dlouhodobé a stabilní řešení. U jaderné energetiky nejsou na místě náhlé technologické změny. "Je to běh na dlouhou trať i vzhledem k vysokým nákladům," řekl Hlavinka. Naopak obnovitelné zdroje budou v příštích letech procházet řadou technologických změn.
ČEZ provozuje v Česku jaderné elektrárny Temelín a Dukovany. U Temelína chystá stavbu dalších bloků, o zakázku má zájem americký Westinghouse, francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport.
Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Zadávací dokumentaci předá ČEZ uchazečům o dostavbu ke konci října, dodal Hlavinka.