"Je potřeba detailně zvážit kontrolní mechanismy a nezbytný rozsah asanačních prací, které jsou nezbytně nutné," řekl Nečas. Odstranění škod je podle něj nevyhnutelné, protože v minulosti zde bylo do země vypuštěno více než čtyři miliony tun kyseliny sírové a další statisíce tun různých dalších chemikálií, doplnil.
Vedle rozsahu nezbytných prací se rada ekonomických ministrů bude zabývat i formou financování. Jde o to, zdali má Česko udělat rozhodnutí na 30 let, nebo jít po kratších etapách, řekl premiér.
Úvahy o další těžbě uranu jsou podle premiéra legitimní a je to otázka dalších politických diskusí. "Jednou z výhod České republiky je i to, že máme jisté zásoby uranové rudy," řekl Nečas s tím, že budoucí těžba je podmíněná nalezením ekologicky šetrné metody. Zásoby této suroviny zemi poskytují výhodu při energetické koncepci počítající s jadernou energetikou.
Návrh na odstraňování škod po těžbě uranu vládě předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo financí. Náklady na ekologické práce nemají zatížit státní rozpočet, neboť sanace mají být financovány z prodeje privatizovaného majetku a dalších zdrojů.
cfr vju