"Cenová výše, byť i té nejlevnější nabídky, není podle mého názoru natolik přesvědčivá, abych mohl vládě doporučit tuto nabídku přijmout. Vláda může samozřejmě zaujmout jiný názor," uvedl ministr, který dnes v souladu s doporučením výběrové komise schválil nabídku Marius Pedersen Engineering jako nejvhodnější.
Další zájemce Geosan Group nabídl ekologické škody odstranit za 57,8 miliardy Kč a třetí účastník soutěže Environmental Services ze skupiny J&T za 65,5 miliardy korun. Rozhodujícím kritériem pro úspěch v tendru je právě cena.
Premiér Nečas již dříve uvedl, že nabízené ceny prohloubily jeho pochybnosti o tendru. Předseda VV Radek John pak řekl, že jeho strana tendr v nynější podobě nepodpoří. Stát by prý měl zakázku rozdělit na více částí, tak aby se soutěže mohly zúčastnit i menší firmy. Tendr kritizovali i další politici i opoziční ČSSD.
Hodnota garancí za neodstraněné ekologické závazky státu, které vznikly před rokem 1992, je asi 114 miliard korun. Podle ministerstva životního prostření je ale reálná suma zakázky kolem 40 miliard, podle nevládních organizací jen 25 miliard korun. I kvůli této kritice nyní ministerstvo financí nechává hodnotu zakázky prověřit.
Proti dnešnímu rozhodnutí ministerstva o výběru nejvhodnější nabídky mohou uchazeči podat námitky do 15 dnů. Po uplynutí této lhůty předloží ministr financí příslušný materiál do vlády, a to včetně oponentních znaleckých posudků a návrhu usnesení. V návrhu usnesení ovšem vládě nedoporučí nabídku přijmout.