Sarkozy primárně přiletěl na rozlučovací večírek s Trichetem, který za pár dnů v čele ECB po osmi letech končí. Podle informovaných zdrojů ale této příležitosti využije ke zmíněným jednáním. Sarkozy se chce pokusit na poslední chvíli o průlom v jednání, které by sblížilo postoj Německa a Francie. Obě země totiž mají odlišnou představu o tom, jak by měl fungovat Evropský fond finanční stability (EFSF).
"Na konci této pracovní schůzky se nepočítá s žádným sdělením pro média," řekl už předtím zdroj blízký prezidentské kanceláři v Paříži. Krizovému jednání ale podle něj budou přítomni i ministři financí Francie a Německa, dále prezident Evropské unie Herman Van Rompuy a také předseda Evropské komise José Barroso.
Francie a Německo slíbily, že včas přijdou s přesvědčivým krizovým plánem, který bude hotový ještě před nedělním summitem EU v Bruselu. Na něm se má dohodnout, jak dál s eurozónou. Dluhová krize, se kterou se eurozóna potýká už více než rok, ohrožuje i další hospodářské celky a může zabrzdit slibné oživení globální ekonomiky.
Francie by chtěla, aby měl fond EFSF bankovní licenci. Ta by mu umožnila zvýšit kapitál u ECB a podle Francouzů je to i nejefektivnější způsob, jak zvýšit akceschopnost fondu. Proti takovému plánu je ale jak německá vláda, tak sama ECB. Francouzský ministr financí François Baroin uvedl, že postoj Francie je všeobecně známý a že Paříž na něm bude trvat.
Německo ale podle zdroje z německé vlády trvá na svém a nehodlá dovolit, aby EFSF získal bankovní licenci. "Stále jsme proti tomu," uvedl zdroj, na který se odvolává Reuters.