Trichet: Dluhová krize vyžaduje okamžitou reakci

19.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt 19. října (ČTK) - Dluhová krize v eurozóně vyžaduje v nadcházejících dnech okamžitou reakci. Na svém rozlučovacím večírku ve Frankfurtu to řekl prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trichet (68). Ten se dnes v sídle ECB loučil se spolupracovníky a s lidmi, s nimiž během posledních osmi let přicházel často pracovně do styku. Byli to hlavně šéfové dalších centrálních bank nebo vlád, ministři financí, ale i šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová.

Dluhová krize ale Trichetův večírek zcela zastínila. Do Frankfurtu dorazil například i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který tam podle zdrojů agentury Reuters přijel hlavně proto, aby se pokusil o průlom v jednání o úloze Evropského fondu finanční stability (EFSF). Setkat se má s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, ministry financí Německa a Francie i s šéfkou MMF.

Trichet řekl, že zatímco přítomnost volá po okamžité akci, budoucnost potřebuje vizi, tedy jasný směr. Jako velký milovník poezie si k tomu šéf ECB vypůjčil citát německého básníka, prozaika a dramatika Johanna Wolfganga von Goetha. "Nestačí vědět. Nestačí chtít. Je třeba konat," řekl Trichet.

Nedělní summit EU by se měl zabývat i posílením kapitálu bank. Především pak těch, které mají v portfoliích větší objem dluhopisů zadlužených zemí eurozóny. Těmto bankám hrozí i největší problémy v případě, že Řecko odepíše značnou část dluhů. Mezi Francií a Německem se teď vedou spory o to, zda může mít záchranný fond EFSF bankovní licenci. Francie tvrdí, že v takovém případě by fond byl schopen efektivněji fungovat.

"Teď je nutné vyjasnit, jakým způsobem krizi řešit ve třech dimenzích: jednak musíme posílit kapacitu EFSF, abychom zajistili finanční stabilitu, dále musíme posílit bilanci evropských bank, a pak také vypracovat vhodné řešení, jak ve střednědobém výhledu vyřešit situaci Řecka," vyjmenoval tři hlavní úkoly Trichet.

Trichet je prezidentem ECB od listopadu 2003. V čele centrální banky vystřídal Nizozemce Wima Duisenberga, který byl vůbec prvním prezidentem ECB od jejího vzniku v roce 1999. Tricheta nyní ve funkci vystřídá italský bankéř Mario Draghi.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK