"Česká republika upravila daňovou legislativu, čímž zjednodušila placení daní," uvádí zpráva. Studie si zároveň všímá, že Česká republika urychlila registraci nemovitostí, k čemuž jí pomohla komputerizace katastrálních úřadů, digitalizace dat a zavedení elektronické komunikace s advokátními kancelářemi.
V celkovém žebříčku snadnosti podnikat letos zůstal na prvním místě Singapur, nezměnila se ale ani další čtyři místa. Naopak poslední příčku obsadil Čad, který si prohodil pořadí se Středoafrickou republikou. Ta byla poslední loni.
V zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kam patří i Česká republika, se vedle snižování daňové zátěže za poslední rok zlepšovalo hlavně insolvenční řízení. Z celkových 31 zemí, které jsou členy OECD, jich v tom pokročilo 21.
"Země OECD, které Světová banka označuje za vysokopříjmové, své reformní úsilí nejvíce zaměřily na posílení insolvenčního řízení, snížení daňové zátěže pro místní podniky a na zjednodušení začátku podnikání," píše se ve zprávě. V první desítce zemí s nejpříznivějším regulatorním rámcem je jich z OECD hned osm. Poprvé je mezi prvními deseti i Jižní Korea.
Zpráva s podtitulem Podnikání v transparentnějším světě vyhodnocuje regulace, které ovlivňují domácí firmy ve 183 zemích, a řadí ekonomiky podle deseti oblastí regulace podnikání. Je to třeba zahájení podnikání, řešení insolvencí, anebo snadnost obchodování se zahraničím. Zpráva se opírá o data od loňského června do letošního května.
V letošním ročníku se jako jedno z kritérií hodnocení objevilo připojení k elektrické síti. Zpráva zjistila, že nejefektivněji mohou podnikatelé elektřinu využívat na Islandu, v Německu, na Tchaj-wanu, v Číně, Hongkongu a Singapuru.
Globální zpráva ukazuje, že vlády ve 125 zemích světa ze 183 sledovaných zemí zavedly celkem 245 reforem určených k regulaci podnikání. To je zhruba o 13 procent reforem více než loni. V subsaharské Africe zlepšilo regulaci podnikání rekordních 36 zemí ze 46 sledovaných.
Za posledních šest let zlepšilo regulatorní rámec 163 ekonomik. V nich je teď celkové podnikatelské prostředí přátelštější. Mezi 30 zeměmi, které v uvedeném období učinily nejvýraznější pokrok, se na nejvyšších příčkách umístily Čína, Indie a Ruská federace.
Pořadí zemí podle snadnosti podnikat: POŘADÍ ZEMĚ 1. (1.) Singapur 2. (2.) Hongkong 3. (3.) Nový Zéland 4. (4.) USA 5. (5.) Dánsko 6. (7.) Norsko 7. (6.) Velká Británie 8. (15.) Jižní Korea 9. (13.) Island 10. (8.) Irsko ... 19. (19.) Německo 20. (20.) Japonsko 21. (31.) Lotyšsko ... 26. (22.) Švýcarsko ... 48. (43.) Slovensko ... 64. (70.) Česká republika ... 91. (87.) Čína ... 120. (124.) Rusko ... 183. (182.) Čad
* v závorkách pořadí v předchozím roce
Zdroj: Světová banka