Ze strany Bruselu jde o reakci na obrovské změny, kterými finanční trhy prošly v poslední době. Kvůli technologickému rozvoji se objevily nové produkty i způsoby obchodování. Kvůli finanční krizi se zase ukázala potřeba zvýšit transparentnost a dohled nad trhy.
Komise mimo jiné navrhuje, aby současná pravidla týkající se transparentnosti byla rozšířena i na dluhopisy, komodity či deriváty. Přímo regulováno by měl být nově i super rychlé obchodování prováděné počítačem, při němž jsou využívány algoritmy.
Dozorové orgány by tak měly získat nové pravomoci. Díky nim budou moci za jistých podmínek zakázat nějaké produkty či nabízené služby kvůli ochraně investorů a zákazníků či kvůli stabilitě finančního trhu. Měly by se zpřísnit i tresty pro obchodníky, kteří manipulují s trhy. Plán počítá s tím, že se vytvoří minimální možné sankce pro takové chování.
O návrzích na reformu nyní budou jednat členské země a Evropský parlament, přičemž souhlas obou je nutný k jejich prosazení do praxe. Podobné diskuse probíhají v USA i v ostatních hlavních světových finančních centrech.