Dokument předpokládá, že záchranný fond eurozóny bude moci k nákupu dluhopisů na sekundárním trhu použít veškerou úvěrovou kapacitu, kterou v té chvíli bude mít volnou. Země, která bude chtít pomoci fondu využít, ale nejprve bude muset podat žádost. Schválit ji bude muset Evropská centrální banka a ministři financí zemí eurozóny. Vyrozumění k žádosti ECB připraví během jednoho až dvou dnů.
Pomoc se bude poskytovat jen těm zemím, jež respektují závazek snižovat deficit, jak požadují rozpočtová pravidla EU a Pakt stability a růstu. Dále bude muset mít žadatel historii rozumných tržních nákladů na obsluhu dluhu, žádné problémy s insolvencí bank a také bude muset respektovat příslib snižování makroekonomické nerovnováhy.
Záchranný fond bude moci nakoupené státní dluhopisy prodat zpět na trhu, jakmile se situace zklidní a budou příznivější ceny. V úvahu ale bude brát riziko, že takový krok by mohl zhoršit vyhlídky dané země, když bude chtít vydat dluhopisy na primárním trhu.
EFSF bude moci dluhopisy držet až do splatnosti, nicméně takový krok by omezil jeho úvěrovou kapacitu, píše se v dokumentu. Fond ale bude mít také možnost dluhopisy prodat zpět emitentovi, když bude potřebovat snížit svou dluhovou zátěž.
Návrh také předpokládá, že EFSF bude moci nakoupené dluhopisy použít pro repo operace s komerčními bankami. Návrhem dokumentu se podle Reuters bude v pátek zabývat schůzka ministrů financí zemí eurozóny.
Kurz eura po zprávě smazal ranní ztráty a vůči dolaru vystoupil na průběžné denní maximum 1,3838 USD. Během dopoledne kurz oslabil až na 1,37 USD. Proti japonskému jenu euro vystoupilo na 106,22 JPY.