Kraj bude další návrh posílat i přes to, že za posledních deset let vláda přijala jen jediný návrh zákona podaný Ústeckým krajem. Nový návrh bude předložen ke schválení krajskému zastupitelstvu 21. prosince.
Podle hejtmanky Ústeckého kraje Jany Vaňhové je odmítnutí legislativních návrhů Ústeckého kraje ze strany vlády v rozporu s proklamovanou snahu pomoci Šluknovskému výběžku. "Suplovali jsme roli státu. Místo toho slyšíme jen výmluvy na to, že naše návrhy nejsou správné," řekla dnes Vaňhová starostům na konferenci proti extremismu.
Podle kraje přinese letos přijatá rozsáhlá novela zákona sice větší průhlednost, ale na druhé straně obsahuje často komplikovaná a neobratně formulovaná řešení. Podobných výsledků by prý bylo možné dosáhnout jednodušším způsobem.
Kraj ve svém předchozím, vládnou odmítnutém návrhu například nově definoval pojmy loterie, číselné loterie, sázkové hry a další druhy hazardu. Chtěl, aby všechny současné i budoucí hazardní hry bylo možné podřadit pod toto ustanovení. Současně chce kraj zpřísnit režim jejich povolování a provozování. Vadí mu totiž, že i ve zpřísněném loterijním zákoně zůstává kritizované ustanovení umožňující ministerstvu financí povolovat za určitých podmínek i takové druhy hazardu, které zákon neuvádí.
Návrh kraje také zpřísňoval podmínky bezúhonnosti žadatelů o licence a jejího prokazování. Navyšují se povinně skládané jistoty a sjednocují se platby na veřejně prospěné účely. Změny měly pomoci řešit problémy v sociálně vyloučených lokalitách kraje, kterých je v regionu 63. Sociální napětí od léta přetrvává ve Šluknovském výběžku.
Vládní legislativci ale poukázali na to, že podobnou úpravu už obsahuje právě přijatý zákon. Ve sněmovně se navíc již projednává daňová reforma, která současně řeší také zdanění hazardu. Vláda navíc v současné době připravuje návrh zcela nového zákona o loteriích a jiných podobných hrách, který bude problémy spojené s podnikáním na loterních trhu řešit komplexním a koncepčním způsobem, stojí v navrhovaném stanovisku vlády.