Juncker: Odklad řešení krize zanechává katastrofální obraz

21.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Lisabon 21. října (ČTK) - Odkládané řešení dluhové krize zanechává ve světě katastrofální obraz eurozóny. Před schůzkou ministrů financí členských zemí eurozóny to řekl předseda euroskupiny Jean-Claude Juncker. Kritikou ale nešetřil ani člen Rady guvernérů Evropské centrální banky (ECB) Carlos Costa. Eurozóna podle něj na krizi zareagovala pozdě, neadekvátně a nedostatečně. Dodal nicméně, že institucionální investoři by mohli zmizet z dluhopisových trhů.

Juncker řekl, že nejde jen o Německo a Francii, kdo má v eurozóně jiný názor na řešení dluhové krize. Ke společnému rozhodnutí ale podle něj musí dojít všech 17 členských zemí.

Juncker svou kritiku eurozóny přednesl hned po příjezdu na ministerskou schůzku, která se koná v Bruselu. Tam se bude v neděli konat i summit celé EU, tedy včetně hlav států. V sobotu se ale ještě setkají ministři financí Evropské unie.

Série jednání se protáhne do začátku příštího týdne, kdy se bude konat druhý summit. Jeho uspořádání si vyžádaly až okolnosti, neboť francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová si ve čtvrtek uvědomili, že kvůli přetrvávajícím rozporům se do neděle nestihnou domluvit. Německo s Francií jsou klíčovými členy eurozóny a většinu návrhů předkládají jejich představitelé.

Člen vedení ECB Carlos Costa pak v Lisabonu řekl, že Evropa je teď pod značným tlakem a má před sebou kritický týden. Během něj musí najít způsob řešení krize a už dál neotálet. Politici podle něj také musí jasně ukázat, že nehrozí riziko státních bankrotů.

"Původ krize eurozóny je politický a jen politicky lze krizi vyřešit," řekl Costa, který je zároveň guvernérem portugalské centrální banky. "Lze ji vyřešit pouze tehdy, když trh uvidí dostatečné garance, že všichni členové eurozóny vyloučili riziko státního bankrotu," dodal s tím, že ke krizi a jejímu zhoršení přispěl finanční systém. ECB podle něj jako jediná instituce udělala to, co co měla.

Costa nevysvětlil, co myslel tím, že by velcí investoři mohli zmizet z dluhopisových trhů. Poznamenal ale například, že posílení Evropského fondu finanční stability (EFSF) nestačí, je podle něj nutné mít taková pravidla, která podpoří všichni členové eurozóny.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK