Pojištění státních dluhopisů by mělo být prostředkem k tomu, aby země postižené dluhovou krizí získaly zpět přístup na trh dluhopisů při dostupných úrocích. EFSF by podle návrhu, který podporuje Německo a další země, pojišťoval určité procento nových emisí státních dluhopisů. Tím by díky "pákovému efektu" fakticky zvýšil svou kapacitu z nynějších 440 miliard eur (asi 11 bilionů Kč) na několikanásobek.
Druhou možností, kterou podporuje Francie, je dát "eurovalu" bankovní licenci, aby si mohl půjčovat u Evropské centrální banky na skupování státních dluhopisů. To však podle zdrojů agentury Reuters většina členů eurozóny v čele s Německem odmítla.
Dopis podepsaly německé společnosti Allianz, Deutsche Bank, Commerzbank, Munich Re, francouzská pojišťovna Axa, italské UniCredit, Generali a Mediobanca, španělská Banco Popular Espanol a globální investiční společnost PIMCO. Ty uvedly, že návrh podporuje i celá řada dalších evropských finančních institucí, které do dnešních 14:30 SELČ dopis podepsat nemohly.
Dopis poslaly finanční společnosti v době, kdy v Bruselu začali jednat ministři financí eurozóny o řešení dluhové krize, která ohrožuje společnou evropskou měnu i evropské a světové hospodářství. Od dnešního jednání i nadcházejících summitů, které se chystají na neděli a zřejmě i na středu, finanční trhy očekávají komplexní řešení.