Pražská burza ve 42. týdnu oslabila o půl procenta

21.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 21. října (ČTK) - Akcie na pražské burze ve 42. týdnu oslabily. Hlavní index PX klesl o 0,49 procenta na 931,3 bodu. Oproti minulému týdnu se situace nezměnila, výrazně ztratila Erste Bank, naopak nejvíce posílily akcie mediální společnosti CME.

Třetí říjnový týden byl podle analytika J&T Banky Milana Vaníčka ve znamení spekulací ohledně nadcházejícího setkání představitelů eurozóny a jednání mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. "Samozřejmě tématem číslo jedna je situace kolem Řecka, dluhové krize a její řešení," poznamenal.

Nejvíce klesajícím titulem uplynulého týdne byla Erste Bank. Její akcie spadly o 4,8 procenta na 395 korun. Negativní zprávou pro Erste je podle Vaníčka vyšetřování banky ze strany rakouského regulátora trhu kvůli dosavadnímu způsobu účtování obchodovatelných pojistek proti bankrotu CDS a manipulaci trhu. "Té se měl dopustit generální ředitel Erste tím, že deset dní před oznámenými mimořádnými opatřeními řekl, že nevidí důvod pro změnu výhledu zisku pro tento rok," uvedl Vaníček. Ziskovost banky bude podle něj také negativně ovlivňovat čtvrteční rozhodnutí slovenského parlamentu o uvalení speciální daně pro banky, která by měla začít platit od příštího roku.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME, která zpevnila o 5,8 procenta na 192 korun. Titul pokračuje v růstu již třetím týdnem po předchozích výrazných propadech. Částečně může stát za tímto vývojem uzavírání krátkých pozic či nákupní zájem spojený s odprodejem polské TVN, o kterou se CME zajímá, podotkl Vaníček.

Pro příští týden a zřejmě i další měsíce bude podle něj stěžejní vývoj víkendového summitu EU. I když se předpokládá, že dalším významným termínem bude případně středa 26. října a další zasedání G20, víkend by měl dle původních scénářů přinést konkrétní plán na současnou situaci, míní Vaníček. "Bez jasného plánu bychom očekávali negativní reakci trhu. Hledání řešení je v tomto případě výrazně nesnadné a to jak ekonomického, technického tak politického hlediska. Kromě politiky budou investoři dále sledovat výsledkovou sezónu, a to jak v USA, tak i v Evropě," dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK