"Platforma vzniká s cílem konsolidovat české zájmy v oblasti průmyslu, státní správy a výzkumných institucí. Chce také koordinovat národní zabezpečení kritické infrastruktury s ohledem na energetickou strategii a na bezpečnost dodávek," uvedl poslanec a nově zvolený předseda Technologické platformy Milan Urban. Podle předsedy výkonného výboru platformy Richarda Hlavatého v současnosti neexistuje v rámci EU ani NATO jednotný systém ochrany klíčové energetické infrastruktury. Cílem platformy je tento stav změnit.
"Otázka ochrany kritické infrastruktury v energetice, zejména v oblasti kybernetických útoků, stála dosud poněkud stranou pozornosti. Vznik Technologické platformy to mění. Kromě toho jsou tyto otázky otevřené i v prostředí celé Evropské unie, takže se tu českým firmám otevírají zajímavé tržní příležitosti," sdělil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Technologická platforma má podle šéfa MPO ambici ustanovit Českou republiku jako lídra v oblasti řešení problémů ochrany kritické infrastruktury v EU. Chce také posílit příležitosti pro český průmyslový a výzkumný a vývojový sektor v EU.
K zakládajícím členům Technologické platformy "Energetická bezpečnost ČR" patří mimo jiných Centrum SIC, FEEC VUT Brno, ČEPRO, ČEPS, ČEZ, Fujitsu Technology Solutions, MERO ČR, RWE Transgas, SIEZA, TTS Energo, Vítkovice, Vodafone Czech Republic nebo VŠB-TU Ostrava.