Index, který předpovídá spotřebitelskou důvěru pro příští měsíc, stoupl na 5,3 bodu z říjnových 5,2 bodu. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali s jeho poklesem na 5,1 bodu.
Mírné zlepšení vykázaly i indexy, které sledují příjmová očekávání a ochotu k nákupům. Naznačuje to, že v době, kdy největší evropskou ekonomiku oslabuje ochabování exportu, jí přichází na pomoc domácí soukromá spotřeba, kterou podporuje hlavně růst zaměstnanosti a mezd.
"Oba tyto ukazatele čerpají z dobré situace na trhu práce a letošního růstu mezd," uvedla GfK. Upozornila ale, že ve spotřebitelích vyvolávají nejistoty pokračující diskuse o řešení dluhové krize v eurozóně a hrozba řeckého bankrotu.
Ukazatel spotřebitelských očekávání ekonomické situace kvůli zvýšeným nejistotám a předpovědím prudkého zpomalení růstu přešel tento měsíc do záporného pásma -6,2 bodu a klesl nejníže za více než dva roky. Ještě minulý měsíc byl na 4,8 bodu a před rokem na 56 boech.
Pro německou ekonomiku bude zřejmě příští rok výrazně horší, než se čekalo. Vláda minulý týden snížila odhad růstu na jedno procento z původní předpovědi 1,8 procenta, zatímco pro letošní rok čeká ještě růst o 2,9 procenta. Prudké zpomalení z rekordních temp zažila ekonomika ve druhém čtvrtletí.