"Plně podporujeme ECB v jejích krocích na zajištění cenové stability v eurozóně, včetně nestandardních opatření v nynějším výjimečném prostředí na finančních trzích," píše se v návrzích. Podle unijních zdrojů agentury je pak zmiňovanými "nestandardními opatřeními" myšlen právě nákup dluhopisů členských zemí v potížích na sekundárních trzích.
Itálie a Španělsko se v souvislosti s šíření dluhové krize dostaly pod tlak trhů. Kvůli tomu jim narostly výdaje na správu jejich dluhu a hrozí jim, že by si na trzích časem nemohly půjčovat za trvale udržitelných podmínek. ECB kvůli nim ve snaze snížit náklady na dluhy nakupovala jejich dluhopisy na trzích.
V obou případech jde o velmi významné ekonomiky eurozóny, přičemž existují obavy, že na jejich záchranu by v současném záchranném fondu nemuselo být dost peněz. Právě i kvůli tomu se nyní horlivě jedná o posílení EFSF, přičemž to by mělo být jedním z hlavních výsledků středečního summitu.
V souvislosti s navýšením síly EFSF se chvíli zejména z podnětu Francie hovořilo o tom, že by fond mohl získat bankovní licenci. Díky tomu by si mohl od ECB půjčovat peníze. Jenže tato možnost, proti níž bylo Německo i sama ECB, už zřejmě padla. Někteří ekonomové ale podotýkají, že bez nějakého zapojení ECB by připravovaný plán nemusel vést k úspěchu.