Sněmovna odmítla zrušit zákaz dodávek do íránského Búšehru

26.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 26. října (ČTK) - Sněmovna dnes podle očekávání odmítla návrh poslanců KSČM, kteří chtěli zrušit zákon z roku 2000 o zákazu dodávek do jaderné elektrárny v íránském Búšehru. Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Tento obchod tenkrát kritizovaly Velká Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů.

KSČM argumentuje tím, že jaderná elektrárna už je dostavěná a na její výstavbě se podílelo mnoho firem včetně podniků ze států EU. Od počátku letošního září už je elektrárna připojena k rozvodné síti.

"Zákon je nesmyslný, zákon je potřeba zrušit," prohlásil dnes předseda KSČM Vojtěch Filip. Zdůrazňoval, že řada zemí respektuje sankce vůči Íránu, ale že žádný ze sousedních států "nemá tak dementní zákon jako my". Řekl, že podle jeho informací dodávaly do elektrárny zařízení například rakouské firmy.

Vláda s návrhem komunistů nesouhlasila. Ve svém stanovisku pro poslance uvedla, že zrušení zákazu by bylo negativním signálem vůči mezinárodnímu společenství. Upozorňuje také na to, že zákaz dodávek se vztahuje i na případnou modernizaci elektrárny, takže zákon podle ní nemůže zastarat po celou dobu existence jaderného zařízení v Búšehru. Vláda také tvrdí, že elektrárna není hotová, protože se plánuje dostavba dalších dvou bloků.

Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s tehdy budovanou elektrárnou v Búšehru. Tehdejší sociálnědemokratická vláda Miloše Zemana ho předložila ve snaze zabránit ZVVZ dodat do elektrárny vzduchotechnické zařízení. Spojenci Prahy se obávali, že Írán může zařízení dodávané do elektrárny použít pro své vojenské programy.

Předseda představenstva ZVVZ GROUP Stanislav Kázecký již letos v květnu sdělil na dotaz ČTK, že z hlediska jím řízené firmy nehraje v současnosti existence či neexistence zákona z roku 2000 žádnou roli. "Strojní zařízení je na elektrárnu dodáno a dle informací, které máme k dispozici od našeho amerického kooperačního partnera, byly ventilátory, které měly být rozhodující součástí dodávky ZVVZ, dodány čínskou firmou, která původně zahájila výrobu ventilátorů na základě licence získané od firmy z USA," uvedl tehdy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK