Kvůli dobré úrodě klesají ceny, farmáři váhají s prodejem

27.10.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Žďár nad Sázavou 27. října (ČTK) - Kvůli letošní dobré úrodě klesají farmářské ceny. Méně než v době sklizně dostávají zemědělci zaplaceno za obilí, těžko se hledá odbyt pro brambory a například i pro chmel, řekl ČTK Martin Pýcha, tajemník Zemědělského svazu a jediný kandidát na předsedu svazu na dnešní konferenci ve Žďáru nad Sázavou. Letošní sklizeň byla podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) jednou z nejlepších v uplynulém desetiletí.

"Zemědělci, kteří mají skladovací prostory, vyčkávají. Ti kteří skladovací prostory nemají, už museli úrodu prodat," řekl Pýcha. I to je podle něj jeden z faktorů, který tlačí na snižování cen. Na světových burzách zlevnilo obilí v řádu procent, v Česku je podle jeho odhadu pokles ještě o něco větší. Snižování cen po sklizni je celkem běžná věc. Další vývoj se prý ale teď nedá odhadnout. "Obchodníci věří, že se ceny propadnou ještě níž a zemědělci doufají, že se ten pokles zastaví," řekl. Podle svazu by bylo potřeba vyvézt kolem 2,5 milionu tun obilí.

Podle statistického zjišťování z poloviny září byla sklizeň obilovin v Česku meziročně vyšší o 19,4 procenta, sklizeno bylo 8,2 milionu tun. Brambor se proti loňsku svezlo z polí o 18,2 procenta více, dohromady přes 780.000 tun.

Podle dnešní ankety ČTK část zemědělských podniků s prodejem vyčkává, jiným se podařilo udat obilí za dobré posklizňové ceny. Část úrody skladuje družstvo v Heřmanově na Žďársku. "Zaplatili jsme dluhy a to, co nám zbylo, máme doma a čekáme, až bude lepší cena," řekl předseda Zdeněk Sysel. Z tržeb za prodané obilí družstvo zaplatilo dluhy za naftu, hnojiva a chemické postřiky. Jestli bude prodej obilí výhodnější zjara, se podle předsedy nedá odhadnout. "Ceny se mění rychle, něco udělá DPH," podotkl.

Zemědělská společnost v jihomoravském Níhově má prodáno. Kvůli špatnému počasí při žních se jí ale nepodařilo sklidit obilí v potravinářské kvalitě. Firma dostala nižší platbu odpovídající krmné produkci, podotkl její jednatel Jiří Klusák. Podle něj ale byly i tak ceny lepší než loni, proto ztráta není tak velká.

Zemědělské podniky, jimž se podařilo prodat úrodu ještě za dobré ceny, uvedly, že za letošek čekají nejvyšší zisk za poslední léta. Podle odhadu Zemědělského svazu by letošní výsledek hospodaření českých zemědělců mohl přesáhnout deset miliard korun. Mohl by tak překonat rekord z roku 2008. "Ale je tam ještě hodně otazníků," poznamenal Pýcha. Kromě vývoje cen bude podle něj důležité i to, jestli dá stát 1,5 miliardy na národní doplňkové platby. Zisky zemědělců podle něj také snižují horší výsledky v živočišné výrobě.

Podle upřesněných údajů ČSÚ zisk zemědělství loni meziročně vzrostl téměř o pět miliard korun na 7,7 miliardy Kč.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK