Nový návrh počítá s elektronickou výměnou dat o obchodu a mezinárodní kontrolou hranice mezi Ruskem a dvěma oddělenými gruzínskými regiony. "Pokud Rusko přijme tento návrh, stane se členem WTO. V tomto návrhu není pro Rusko nic nepřijatelného, protože dokument je výsledkem kompromisu," uvedl Kapanadze.
Rusko jedná o členství ve WTO již 18 let a je největší ekonomikou, která stojí mimo tuto organizaci. Země má v plánu stát členem WTO na ministerské konferenci v prosinci. Spor s Gruzií je poslední překážkou, která členství Ruska ve WTO brání. Ostatní kroky k dokončení členství jsou jen formální.
Gruzie požaduje napojení na informace o obchodu v oddělených regionech, protože část zboží končí v teritoriu kontrolovaném vládou Tbilisi. Kapanadze neupřesnil, zda nový plán zahrnuje i fyzickou účast mezinárodního monitorovacího týmu na hranici. Právě proti tomu se v minulosti Rusko stavělo.
Spor mezi zeměmi má své prameny ve válce mezi Ruskem a Gruzií z roku 2008. Tehdy Moskva po pětidenních bojích uznala Jižní Osetii a Abcházii jako samostatné státy. Gruzie v reakci na to začala blokovat jednání o členství ve WTO. Kapanadze uvedl, že nový návrh má "neutrální status". To znamená, že se nezmiňuje o politickém statusu odštěpených regionů.
"Je to závěrečný návrh, nebude a nemůže být změněn. Hra nyní opravdu skončila a je na Rusku, jak se rozhodne," dodal Kapanadze. Ruští vyjednávači se k návrhu odmítli vyjádřit, napsala agentura Reuters.
WTO je mezinárodní vládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má zabraňovat diskriminaci malých zemí. Celkem má 153 členů, včetně České republiky.