Náklady na obsluhu nového dluhu, který je splatný v březnu 2022, dosáhly 6,06 procenta. To je nový rekord od vzniku eurozóny v roce 1999. Přitom teprve před měsícem, kdy Itálie prodávala obdobné cenné papíry, průměrný úrok vyšel na 5,86 procenta. Už ten však byl rekordní za dobu, co existuje eurozóna.
Země prodávala i tříleté státní dluhopisy, jejichž výnos vzrostl na 4,93 procenta, a dostal se tak nejvýše od listopadu 2000. Před měsícem průměrný výnos srovnatelných papírů dosáhl 4,68 procenta.
Analytici na výsledek aukce čekali s velkým napětím. Je totiž první důležitou zkouškou reakce trhu na opatření dohodnutá na summitech. Podle většiny analytiků jdou opatření správným směrem, nechávají ale řadu otázek nezodpovězených.
Zástupci Evropské unie se na summitu dohodli na rekapitalizaci velkých evropských bank. Ty si budou muset nejpozději do poloviny příštího roku zajistit nový kapitál, aby se jim ukazatel kapitálové přiměřenosti dostal alespoň na devět procent.
Ministři financí eurozóny pak schválili mechanismus, který posílí efektivitu Evropského fondu finanční stability (EFSF) na více než bilion eur (více než 25 bilionů Kč). Banky zároveň přistoupily na to, že odepíšou polovinu řeckých dluhopisů.