Na posledním měnovém zasedání 22. září bankovní rada ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává od loňského května na historickém minimu 0,75 procenta.
"Zvýšení sazeb, o kterém se dříve uvažovalo, bylo dluhovou krizí a souvisejícím zpomalením ekonomické aktivity odsunuto na neurčito. Za předpokladu stabilního kursu koruny v pásmu 24 až 25 Kč/EUR předpokládám neměnné sazby ČNB nejméně do podzimu 2012," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Případné oslabení koruny by ovšem podle něj mohlo urychlit zvýšení sazeb.
"Nová prognóza centrální banky by neměla přinést brzkou změnu úrokových sazeb v ČR. Právě naopak, protože nejspíše odsune avizované zvyšování sazeb," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Slabá evropská ekonomika podle něj zbrzdí v roce 2012 růst tuzemského hospodářství. "A tak příliš prostoru pro zvyšování úrokových sazeb nebude. Jako nejdříve možný termín prvního utažení měnové politiky se tak zdá až závěr roku 2012, kdy by se už mohlo ekonomice blýskat na lepší časy," dodal.
Po celý příští rok očekává úrokové sazby beze změny analytik Komerční banky Marek Dřímal. Naopak snížení sazeb v příštím roce nevylučuje analytik Nect Finance Vladimír Pikora. Vedou ho k tomu prohlášení guvernéra ČNB Miroslava Singera, který uvedl, že nemůže vyloučit pohyb úrokových sazeb ani jedním směrem. "Já se však domnívám, že to je příprava trhu na fakt, že roste pravděpodobnost snížení úrokových sazeb. Osobně sázím na to, že během roku základní úroková sazba poklesne," uvedl.
"Pokud by se situace zhoršila více, než se nyní předpokládá, nelze vyloučit, že se v příštích měsících bude uvažovat dokonce o snížení úrokových sazeb," uvedl i hlavní ekonom Patria Finance David Marek.
Měnového zasedání bankovní rady se ve čtvrtek 3. listopadu zúčastní všichni její členové. ČNB zveřejní ve čtvrtek rovněž novou makroekonomickou prognózu.