Evropští lídři se před pár dny na summitu v Bruselu dohodli na několika opatřeních, která mají k řešení krize přispět. Je to hlavně odpuštění části řeckého dluhu, na čemž se politici dohodli s bankami, a také zvýšení efektivity Evropského fondu finanční stability (EFSF).
Sarkozy se hned po summitu telefonicky obrátil na čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, s nimž hovořil o možnostech pomoci, kterou by Evropě mohla poskytnout Čína. Na konci týdne se do Pekingu vydal šéf EFSF Klaus Regling. Čína podle něj hodlá nadále investovat do nákupu dluhopisů, které fond vydává.
Kritici se obávají, že když si Evropa nechá od Číňanů pomoci, oslabí si tím vyjednávací pozici při politických a ekonomických sporech s Čínou. Juncker ale v německé televizi ARD řekl, že Evropa Čínu nepotřebuje na to, aby se dostala ze současné krize.
Za jednání s Čínou o poskytnutí pomoci Evropě v Paříži Sarkozyho ostře kritizovali opoziční socialisté. Evropa podle nich světu ukazuje slabost a ke škodě jsou tato jednání i samotné Francii. Ta se tak prý stává dvakrát závislá na Německu a Číně. Francii čekají zhruba za půl roku prezidentské volby a taková slova se Sarkozymu nehodí do krámu.