"Jsme přesvědčeni, že Evropa má znalosti a schopnosti k překonání současných problémů," řekl čínský prezident po setkání se svým rakouským protějškem Heinzem Fischerem.
Šéf záchranného fondu eurozóny (EFSF) Klaus Regling se o víkendu snažil přesvědčit Čínu, aby do tohoto fondu investovala. Upozornil například, že investoři by mohli být chráněni před počátečními ztrátami a že fond by mohl vydávat dluhopisy v čínské měně, pokud by o to Peking projevil zájem.
Čína zatím podle agentury Reuters nepřišla s žádnou veřejnou nabídkou na další nákupy evropských vládních dluhopisů a čeká na podrobnosti o investičních možnostech EFSF. Ten EU vytvořila na pomoc pro státy, které se dostaly do problémů s financováním svých dluhů.
Čínská státní zpravodajská agentura Nová Čína ve svém nedělním komentáři upozornila, že Evropa by neměla očekávat, že Čína bude jejím zachráncem z dluhové krize. Čínský ministr obchodu Čchen Te-ming dnes sice Evropě slíbil "aktivní podporu", neposkytl však žádné podrobnosti. "Všechny země jsou na jedné lodi. Musíme držet spolu, aby se Evropa zotavila," řekl ministr.
Šéf ministrů financí zemí eurozóny Jean-Claude Juncker v neděli uvedl, že pokud Čína poskytne Evropě nějakou pomoc s řešením dluhové krize, nemůže za to očekávat žádné politické ústupky. Kritici se totiž obávají, že když si Evropa nechá od Číňanů pomoci, oslabí si tím vyjednávací pozici při politických a ekonomických sporech s Čínou. Juncker ale v německé televizi ARD řekl, že Evropa Čínu nepotřebuje na to, aby se dostala ze současné krize.