Výnos italských státních dluhopisů s desetiletou lhůtou splatnosti dnes na trhu vzrostly na 6,1 procenta z pátečních 5,9 procenta. Je tak trojnásobný proti výnosu německých obligací a je už jen těsně pod úrovní, na níž se v srpnu rozhodla Evropská centrální banka pomoci Itálii a Španělsku nákupy jejich dluhopisů na trhu. ECB dnes italské i španělské dluhopisy opět nakupovala, růst výnosů ale jen načas zbrzdila.
Minulý týden se v aukci nových italských desetiletých dluhopisů dostal jejich výnos na 6,06 procenta, nový rekord od zavedení eura před více než desetiletím. Za kritickou hranici, kdy může být ohrožena platební schopnost země zadlužené tak jako Itálie, se považuje zhruba sedmiprocentní výnos.
Italští bankéři varují, že dlouhodobější napětí na trhu dluhopisů povede k situaci "úvěrové tísně" bank se závažnými dopady na celou ekonomiku. Ta je tak slabá, že příští rok jí hrozí návrat do recese, což by ohrozilo vládní plán dosáhnout do roku 2013 vyrovnaného rozpočtu. Itálii tíží státní dluh 120 procent hrubého domácího produktu, po Řecku druhý nejvyšší v Evropě.
Osud Itálie je pro eurozónu zásadní, protože její záchrana by byla v případě hrozby platební neschopnosti nesrovnatelně nákladnější než sanace malých zemí jako Řecko, Irsko a Portugalsko. Berlusconi minulý týden šéfům evropských vlád slíbil, že odvrátí hrozbu krize reformami a prorůstovými opatřeními, vývoj na trzích ale svědčí o nedůvěře v tyto sliby.
"Investoři, kteří umožňují Itálii žít nad své možnosti, se stále více od financování země odvracejí, nebo alespoň požadují vyšší výnosy," uvádějí podle agentury Reuters analytici firmy BGC Partners ve zprávě pro klienty. "Italské úrokové sazby tak jsou s ohledem na její dluh 120 procent HDP a jeho hodnotu 1,6 bilionu eur (40 bilionů Kč) neudržitelně vysoké. Je načase zapomenout na Řecko, na halloweenském večírku eurozóny je nejděsivějším hostem Itálie."
Berlusconi je ponořen do skandálů, snaží se zmírnit rozpory ve své rozdělené koalici a valí se na něj výzvy k odstoupení. Dnes se k nim přidal přední italský podnikatel Luca Cordero di Montezomolo, šéf automobilového výrobce Ferrari. Montezomolo vyzval premiéra, aby uvolnil cestu vládě "národní jednoty". "Nemůžeme ztratit ani minutu. Jsou ohroženy úspory Italů, sociální soudržnost a členství Itálie v eurozóně," napsal Montezomolo v listu La Repubblica.