Dow Jonesův index dnes ztratil 2,26 procenta a newyorské obchodování uzavřel na 11.955,01 bodu. Index mimoburzovního trhu Nasdaq oslabil o 1,93 procenta na 2684,41 bodu. Širší index S&P 500 ztratil 2,5 procenta, za celý měsíc však vzrostl o zhruba 11 procent a vykázal nejvyšší měsíční zisk od roku 1991.
Euforie z evropského plánu na zastavení dluhové krize dnes pod náporem reality ochladla. To se projevilo na silném růstu výnosů italských a španělských dluhopisů a propadu evropských akcií a odrazilo se i na Wall Street.
"Plán záchrany (zemí postižených dluhovou krizí) zůstává stále nejasný a nechává spoustu otázek ohledně jeho realizace," řekl agentuře Reuters analytik Bruce Bittles z firmy Robert W. Baird & Co. "Trh zažil v říjnu ohromný nárůst, takže už byl dnes trochu překoupený," dodal.
Kurz dolaru po intervencích Tokia proti silnému jenu výrazně rostl, což oslabovalo ceny komodit a tím i akcie firem komoditního sektoru. Jeho index ztratil 2,7 procenta.
Výrazně slábly i akcie bank a jejich index klesl o 1,7 procenta. Vedle obav z dluhové krize na to měl vliv krach makléřské firmy MF Global, která se kvůli sázkám na státní dluhopisy evropských zemí stala největší americkou obětí dluhové krize eurozóny.
Dolar dnes na devizových trzích výrazně zpevňoval. Růst dolaru k japonské měně způsobily nové intervence Japonska za oslabení jenu. Euro k dolaru pak stáhl dolů pokles na akciových trzích a prudký růst výnosů italských a španělských státních obligací.
Euro ke konci newyorského obchodování k dolaru kleslo o dvě procenta na 1,3842 USD. Dolar k jenu vzrostl o více než tři procenta na 78,20 JPY a vymanil se z rekordního minima 75,31 JPY. Dolarový index vůči koši šesti měn stoupl o 1,5 procenta.