Evropskou centrální banku ode dneška vede Ital Mario Draghi

01.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frankfurt/Praha 1. listopadu (ČTK) - Evropská centrální banka (ECB) má ode dneška v pořadí už svého třetího prezidenta. Po Nizozemci Wimu Duisenbergovi a Francouzi Jeanu-Claudu Trichetovi bude měnové autoritě eurozóny příštích osm let vládnout Ital Mario Draghi (64). Ve vedení ECB to podle expertů nebude mít lehké, protože do značné míry ovlivní, jak se dál bude vyvíjet dluhová krize eurozóny.

Právě ECB je totiž tím, kdo má možnost současnou dluhovou krizi hodně zmírnit, případně úplně zastavit. Nejprve by se však ECB musela prohlásit za věřitele poslední instance a převzít na sebe úlohu, jakou má například americká centrální banka (Fed). Ujistila by tak finanční trhy, že zde vždy bude někdo, kdo bude nakupovat dluhopisy ohrožených zemí.

Ekonomové jsou přesvědčeni, že taková změna by zastavila útok spekulantů na země jako je Itálie nebo Španělsko a patrně by pomohla rychle obnovit v eurozóně důvěru. Nová role ECB se ale nezamlouvá Němcům, kteří půl století prosazovali ortodoxní měnovou politiku a před zavedením eura se jen těžko loučili s markou.

Pokud by se měla úloha ECB změnit, musela by takovému kroku předcházet i změna zakládajících smluv EU. V nich by se musela upravit klauzule, podle které ECB nesmí financovat vlády. Podle agentury Reuters je jisté, že něco takového Němci nikdy nepodpoří.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před nedávnem navrhl, aby se na ECB napojil Evropský fond finanční stability (EFSF). Stal by se tak bankou a vlády jednotlivých zemí eurozóny by mohl financovat penězi od ECB. Právníci se ale nedokážou shodnout, zda by takový postup nebyl v rozporu s úmluvami a zakládající smlouvou.

V nejbližší době lze tedy očekávat, že ECB pod vedením Draghiho bude jen pokračovat v programu SMP, v jehož rámci nakupuje omezené objemy dluhopisů ohrožených zemí. Nakupovat může tak dlouho, dokud na trzích budou panovat mimořádné podmínky. Když se Draghi minulý týden loučil v italské centrální bance, kde byl guvernérem, dal jasně najevo, že pod jeho vedením bude ECB dluhopisy slabých zemí kupovat i nadále.

"Eurosystém je odhodlán prostřednictvím nekonvenčních opatření zajistit, aby se špatné fungování peněžních a finančních trhů nestalo překážkou pro měnovou transmisi," řekl. Jeho slova byla téměř identická s těmi, která už v srpnu pronesl Trichet, když oznamoval, že ECB se vrací k programu nákupu státních dluhopisů. Rozdíl je jen v tom, že Draghi je na finančních trzích vnímán jako větší pragmatik.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK