"Předpokládáme solidní potenciál pro pokračující příznivý trend u vývoje nových zakázek. Přetrvávající obecná nejistota makroekonomického vývoje by ale mohla ovlivnit budoucí investice do stavebnictví," uvedla firma. Ta je největší stavební společností ve Skandinávii a působí i v České republice, kde patří k největším firmám v oboru.
Management sdělil, že trh stavebních prací je obecně stabilní, i když obytná výstavba slábne, a to hlavně ve Švédsku. V České republice a Velké Británii zůstávají trhy slabé, v Británii se však objevují známky postupné stabilizace a zlepšení.
Skanska má největší trhy ve Švédsku a ve Spojených státech. Růst zakázek firma registruje navzdory přetrvávajícím potížím v globální ekonomice. Nepříznivě se ve čtvrtletí vyvíjely marže, což investory zklamalo, naopak růst objemu zakázek odhady překonal.
Ve Švédsku, Polsku, v USA a ve Velké Británii Skanska ve čtvrtletí vytvořila solidní zisky i marže. V České republice se jí příliš nevedlo, hospodaření tam nepříznivě ovlivnila celkově špatná situace na trhu. Hospodaření v Norsku, Finsku a Latinské Americe zase nepříznivě ovlivnily odpisy projektů.
Šéf Skansky Johan Karlstrom agentuře Reuters řekl, že krize v eurozóně má na firmu pozitivní i negativní dopady. "Negativní dopady dluhové krize vidíme v tom, že zájemci o koupi nemovitostí jsou opatrnější, a to hlavně ve Skandinávii," řekl. Pozitivní přínos podle něj spočívá v tom, že investoři hledají aktiva, která mají bezpečnější návratnost. To jsou třeba právě nemovitosti.