"Na G20 se mluví o dopadech řecké krize a nyní se diskutuje o vybudování ochranné finanční zdi kolem zemí jako Itálie a Španělsko, které jsou velmi velkými ekonomikami eurozóny," řekl místopředseda indické plánovací komise Montek Singh Ahluwalia.
Třetí a čtvrtá největší ekonomika měnové unie se v posledních měsících kvůli šíření dluhové krize eurozónou dostaly do potíží a výnosy jejich dluhopisů na trzích výrazně vzrostly. Investoři se obávají, že tyto země budou nuceny následovat Řecko, Irsko a Portugalsko a požádat o mezinárodní finanční pomoc.
Itálie, jejíž dluh je po Řecku nejvyšší v eurozóně, je pod tlakem, aby přijala strukturální reformy a uskutečnila výrazné škrty ve výdajích. Na summitu EU minulý týden Itálie slíbila, že do roku 2013 dosáhne vyrovnaného rozpočtu, v návrhu plánu G20 se ale mluví jen o "téměř vyrovnané bilanci". V dokumentu se však píše, že fiskální cíle Itálie budou podpořeny "posílením fiskálních pravidel plynoucím jak z evropské legislativy, tak z ústavního dodatku o vyrovnaném rozpočtu".
G20 rovněž zvažuje návrh Mezinárodního měnového fondu (MMF) zavést novou úvěrovou linku na pomoc zemím ohroženým ekonomickými otřesy mimo jejich kontrolu. Podle informovaných zdrojů se má také diskutovat o tom, že by MMF nalil do globální ekonomiky miliardy dolarů prostřednictvím zvláštní alokace své měny SDR, takzvaných Zvláštních práv čerpání. To by mělo posílit finanční stabilitu, kterou podkopává nejistota kolem dluhové krize eurozóny.
V letovisku na francouzské Riviéře dnes začal dvoudenní summit skupiny 20 největších ekonomik světa. Největší pozornost se věnuje událostem v Řecku, zejména po pondělním nečekaném oznámení řeckého premiéra, že o druhém záchranném programu pro Řecko budou v referendu rozhodovat řečtí občané.