Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování vzrostl o 1,76 procenta na 12,044,47 bodu. Širší index S&P 500 získal 1,9 procenta a index technologického trhu Nasdaq posílil o 2,2 procenta na 2697,97 bodu.
Akciové trhy ve světě povzbudila zpráva, že z plánovaného řeckého referenda zřejmě kvůli politické bouři v Aténách nakonec sejde. Pondělní oznámení premiéra Jorgose Papandrea o uspořádání referenda otřáslo trhy, protože vyvolalo obavy z bankrotu země a prohloubení krize eurozóny. Dnes Papandreu pod tlakem EU a opozice řekl, že v případě dohody politických stran na záchranném balíku by se všelidové hlasování konat nemuselo.
"Řecké drama pokračuje a je teď v ohnisku pozornosti trhů," uvedl podle agentury Reuters analytik Elliot Spar z firmy Stifel Nicolaus. Investoři se nyní vedle událostí v Evropě zaměří na páteční zprávu o říjnovém vývoji amerického trhu práce, z nějž v minulých dnech přicházely povzbudivé dílčí údaje.
Evropská centrální banka (ECB) se dnes překvapivě rozhodla snížit poprvé po dvou a půl letech svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta. Nový šéf ECB Mario Draghi upozornil na to, že napětí na finančních trzích zasáhne ekonomiku eurozóny, která by se tak koncem letošního roku mohla dostat do mírné recese.
Na devizovém trhu evropská měna smazala ztráty způsobené varováním nového prezidenta ECB před návratem eurozóny do recese a posílila. Euro také podpořily signály toho, že se řecké referendum o finanční pomoci nakonec neuskuteční.
Euro vůči dolaru ke konci newyorského obchodování stouplo o 0,5 procenta na 1,3820 USD, i když po projevu nového prezidenta ECB se propadlo až na 1,3675 USD. K jenu euro zpevnilo rovněž o půl procenta na 107,82 JPY.