Summit se měl původně věnovat reformám globálního měnového systému a opatřením proti spekulativním kapitálovým toků a otřesům na trzích komodit. Události v Řecku to však zastínily a pozornost státníků se upřela hlavně na řešení krize v eurozóně.
Šokem pro finanční trhy i politiky bylo nečekané pondělní oznámení řeckého premiéra Jorgose Papandrea, že o druhém záchranném programu pro Řecko budou v referendu rozhodovat řečtí občané. Nejvyšší činitelé Německa a Francie si ve středu pozvali řecké představitele do Cannes "na kobereček" a ve čtvrtek poprvé otevřeně naznačili možnost odchodu Řecka z měnové unie, pokud nepřijme dohodnuté řešení krize. Papandreus poté naznačil, že referendum se v případě shody řeckých politických sil konat nemusí.
Summit se zřejmě shodne na akčním plánu, jehož záměrem je navrátit světovou ekonomiku k rovnovážnému růstu. Očekává se i dohoda na posílení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), který navrhuje zavést novou úvěrovou linku ohroženým zemím a nalít do globální ekonomiky miliardy dolarů. To by mělo posílit finanční stabilitu, kterou podkopává nejistota kolem evropské dluhové krize.