Kdy v prostorách Obecního domu, ve Francouzské restauraci, restaurantu SaSaZu a na dalších místech v Praze proběhne řada tematických akcí. Očekává se, že počet návštěvníků přesáhne loňských 1100 osob. Událost, kterou předminulý víkend symbolicky otevřel golfový turnaj, připravuje House Champagne Group.
„Akce Grand Jour de Champagne je světově unikátní, protože nikde jinde se festival, na němž se společně prezentují zástupci champagne domů, nekoná. Za cíl si částečně klade mít také určitý edukativní charakter a milovníkům „bubbles“ zprostředkovat hlubší propojení s králem vín – se champagne,“ vysvětluje head sommelier House Champagne Group Aleš Pokorný. Letošního festivalu se zúčastní taková jména, jako jsou champagne domy Mailly Grand Cru, Alfred Gratien, Francoise Bedel, Gardet, G.H.Mumm, Jacquart, Bonnaire, Piper-Heidsieck, de Venoge, Taittinger, Diebolt-Vallois, Perrier-Jouët, R&L Legras, Delamotte či Henri Giraud.
Obdoby nemá ani soutěž Sommeliér Trophée de Champagne. Jedná se o jedinou mezinárodní soutěž zaměřenou na champagne, přičemž v rámci programu Grand Jour se odehraje již potřetí. Čestným předsedou je pravidelný účastník festivalu Richard Juhlin, guru champagne, sommeliér a publicista, který za svůj život ochutnal neuvěřitelných 13 000 značek champagne. V porotě dále zasedne prezidentka rakouské asociace sommeliérů, nebo prezident i viceprezident Asociace sommeliérů ČR.
Premiérová je účast zástupce CIVC (Commission of the interprofessionnel Comité du vin de Champagne) pana Thibault Le Mailloux a pro festival Grand Jour je to velkou poctou. Tato organizace zastupuje vinaře a producenty v oblasti Champagne a funguje přímo pod záštitou francouzské vlády. Jedním z jeho klíčových úkolů je zachovat výlučný charakter Appellation d'origine controlée - champagne apelace a podporovat jeho kvality u co nejširší veřejnosti.
Pro návštěvníky festivalu byly do programu i letos zařazeny nové akce. Z nich asi nejzajímavější je banket Asia Invites Champagne v restaurantu SaSaZu. Připravované menu, na němž se objeví například Sashimi z mořského okouna či Honkongská rolka s hruškou, je odrazem nového trendu. Champagne totiž tlumí ostrost asijské kuchyně, která naopak umocňuje jeho osvěžující dojem. Další zajímavostí jsou pak lanýžové snídaně připravené kuchařskými mistry v Hotelu Kempinski Hybernska Prague a v Restaurantu La Truffe. Podávat se budou například míchaná vajíčka s lanýži nebo brambora se strouhanými lanýži a champagne.
Kromě výše uvedeného se jako tradiční prvky Grand Jour uskuteční velká Champagne Exhibition v Obecním domě, řada tématických degustací nebo After Party v Bugsy’s baru. Festival pak uzavírá Cooking show konaná 15. listopadu v restaurantu SaSaZu. „Není divu, že se akce každý rok rozrůstá. Přináší nové a nové zážitky a emoce: její atmosféra je tak neuchopitelná, jako šumění bublinek ve skleničce champagne,“ uzavírá Richard Juhlin.
Událost, která svou náplní přesahuje hranice České republiky, zaštítí primátor hlavního města Prahy, Obchodní institut, Atout France či Asociace sommeliérů ČR.