Země G20 chtějí posílit zdroje MMF, o způsobu zatím nerozhodly

04.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Cannes 4. listopadu (ČTK) - Lídři největších evropských ekonomik se dnes na summitu G20 ve francouzském Cannes shodli na nutnosti posílení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), ale nedospěli ke konkrétní dohodě o způsobu posílení. Podle agentur AP a AFP to oznámil prezident EU Herman Van Rompuy. Dodatečné prostředky mají být fondu poskytnuty "rychle, pokud to bude nutné".

Podle Van Rombuye ministři financí hlavních světových ekonomik nadefinují tři technické možnosti posílení fondu do "jejich příští schůze".

Podle agentury AP Van Rompuy oznámil, že se skupina G20 dohodla na posílení zdrojů MMF, ale světoví lídři nedospěli ke konkrétní dohodě, jak to učinit. Podle informací agentury DPA bylo záměrem posílení protikrizových funkcí MMF.

Státníci se v Cannes dva dny přeli o metody, jak pomoci Evropě vybřednout z její dluhové krize, aniž by to dál finančně zatěžovalo samotné mocnosti.

Mezi hlavní výsledky summitu G20 měla patřit dohoda na posílení pravomocí MMF, jenž se po 2. světové válce stal poslední instancí poskytující úvěry zemím ve finančních problémech a na jehož zkušenosti a zdroje se světoví lídři podle agentury DPA hodně spoléhají.

MMF má mimo jiné kontrolovat úsporný program Itálie, na čemž se státníci včetně německé kancléřky Angely Merkelové a amerického prezidenta Baracka Obamy dohodli už ve čtvrtek večer. Předseda Evropské komise José Barroso dnes potvrdil, že Itálie požádala MMF, aby jí pomohl monitorovat její hospodářské a fiskální reformy. Nejmenovaný zdroj obeznámený s jednáními uvedl, že rozšířený monitoring prostřednictvím MMF není obvyklý.

Podle informací DPA má MMF podle plánů G20 rovněž poskytovat krátkodobé preventivní úvěry k posílení likvidity zemí ohrožených finanční krizí. Podle německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung měly mít možnost takové úvěry čerpat i země eurozóny, a to do výše pětinásobku jejich kapitálové účasti v MMF.

Například pro Itálii by to znamenalo možnost čerpání až do výše 45 miliard eur (přes 1,1 bilionu korun), u Španělska do 23 miliard eur.

Zamýšleným posílením MMF se mocnosti snaží zabránit tomu, aby se dluhová krize dál rozšířila do velkých ekonomik, jako jsou právě Itálie a Španělsko, uvedla AP. To vše v situaci, kdy jsou země eurozóny už vyčerpány poskytováním pomoci Řecku, Irsku a Portugalsku a kdy tradiční spojenec USA bojuje s vlastními problémy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK