Olympus přiznal, že akvizicemi maskoval ztráty z investic

08.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 8. listopadu (ČTK) - Japonský výrobce fotoaparátů a endoskopů Olympus dnes přiznal, že už od 80. let používal akvizice různých firem k tomu, aby maskoval ztráty z investic do cenných papírů. Olympus svým doznáním podlehl tlaku na vysvětlení záhadně vysokých plateb poradcům a drahých a neužitečných akvizic. Nový šéf firmy nyní zvažuje podání žaloby proti bývalému vedení.

Olympus po říjnovém propuknutí skandálu dlouho popíral, že by se dopustil nějakého pochybení a k dnešní změně postoje dospěl po zjištění nezávislého výboru. Odhalení je satisfakcí pro bývalého generálního ředitele Michaela Woodforda, který byl sice 14. října odvolán, svým tlakem však nakonec dosáhl vyšetření okolností zpochybněných plateb v celkové sumě 1,3 miliardy dolarů (23,7 miliardy Kč).

Předseda správní rady a prezident Olympusu Cujoši Kikukawa před dvěma týdny kvůli skandálu odstoupil z funkce a firma nyní odvolala viceprezidenta Hisašiho Moriho a interního auditora Hidea Jamadu. Prezident firmy Šuiči Takajama tyto bývalé členy vedení obvinil ze zakrývání účetních podvodů a řekl, že proti nim zvažuje iniciovat trestní stíhání.

"O skutečnostech, o nichž teď mluvím, jsem naprosto nic nevěděl," prohlásil dnes Takajama na tiskové konferenci. Po svém nástupu přitom pochybné akvizice bránil a žádné pochybení nepřipouštěl. "Má předchozí vystoupení byla mylná," řekl nyní.

Olympus v polovině října připustil, že poradcům při akvizici britské společnosti Gyrus vyplatil 687 milionů dolarů (asi 12,5 miliardy Kč), uvedl však, že velká část těchto peněz byla určena na nákup preferenčních akcií. Woodford však poukázal na to, že platba spojená s akvizicí Gyrusu činila celou třetinu hodnoty transakce, a obvinil správní radu Olympusu, že ho odvolala kvůli tomu, že takové nestandardní platby prošetřoval.

Olympus po Woodfordově odvolání pod tlakem akcionářů jmenoval nezávislý šestičlenný výbor. Ten nyní zjistil, že platby spojené s akvizicí Gyrusu a další platby v celkové sumě 773 milionů dolarů (asi 14,1 miliardy Kč) v souvislosti s převzetími tří domácích firem Olympus použil k zamaskování ztrát z investic do cenných papírů. Firma a její vedení se tak nyní mohou stát terčem trestních stíhání za účetní podvody a žalob akcionářů, řekli právníci a analytici agentuře Reuters.

Odhalení a vyhlídky na postihy vyvolávají otázky ohledně další existence společnosti, která vznikla v roce 1919 jako výrobce mikroskopů a nyní je silným hráčem na trhu fotoaparátů a dominantním světovým výrobcem endoskopů. Akcie Olympusu dnes spadly o 29 procent na minimum za 16 let a od poloviny října se tržní hodnota firmy snížila už o 70 procent.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK