Dnes odpoledne či večer se v Itálii čeká hlasování o státním závěrečném účtu za rok 2010. To by mělo ukázat, zda vláda premiéra Silvia Berlusconiho ztratila důvěru vlastních poslanců, což by mohlo následně vyústit v pád ministerského předsedy.
Vnitropolitické problémy nejsou jediné, které Itálie má. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny. Nyní je ale ohrožena tím, že se do ní z Řecka přelije vážná dluhová krize. Je pro ní stále dražší si půjčovat peníze na trzích. Výšky úroků, za které si půjčuje, dosahují rekordních výší a podle ekonomů nejsou dlouhodobě udržitelné.
Podle rakouské ministryně financí Marie Fekterové, kterou citovala AFP, je italská ekonomika příliš velká na to, aby tato země mohla využít záchranného plánu v případě bankrotu. "Itálie ví, že vzhledem k velikosti země, nemůže doufat ve vnější pomoc. To je důvod, proč Itálie v tuto chvíli vynakládá takové úsilí," řekla při příjezdu Fekterová.
Eurozóna se nedávno rozhodla posílit "palebnou sílu" záchranného fondu EFSF, která by měla dosáhnout zhruba až bilionu eur pomocí pákového efektu. Cílem bylo právě to, aby se zabránilo rozšíření dluhové nákazy do dalších zemí.