Jde již v pořadí o druhou podobnou schůzku, žádný harmonogram do budoucna prý ale není. První se uskutečnila z iniciativy švédského ministra Anderse Borga v Lucemburku.
Diplomaté se snažili zdůraznit neformální charakter setkání, kterého si dnes všímá třeba i server EUobserver. Ten podotkl, že schůzka zvýrazňuje rozpory mezi členy unie, kteří v eurozóně jsou a kteří nikoli.
V minulých týdnech z řady zemí zaznívaly hlasy varující před tím, aby eurozóna rozhodovala sama zcela bez toho, aniž by informovala a případně do některých kroků i zapojila ostatní členy EU. Těch se sice nemusí její rozhodnutí týkat v tuto chvíli, ale většina nečlenů eurozóny je zavázána euro časem přijmout, ač k tomu nemá určen žádný harmonogram.
Skupinu 10 zemí neplatících eurem tvoří ČR, Británie, Dánsko, Švédsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Bulharsko, Maďarsko a Rumunsko. Dánsko s Británií mají z eura trvalou výjimku, ostatní by měli někdy v blíže neupřesněné budoucnosti do eurozóny vstoupit.
Zmiňovaný server také podotkl, že zatímco Česko má nálepku euroskeptické země, tak třeba Rumunsko, jiný člen skupiny, chce vytvořit "Spojené státy evropské", tedy jakousi federaci podobající se USA. Lotyšsko zase i přes současné problémy kolem eura se stále žene za vstupem do eurozóny, zatímco z jiných států zaznívají o poznání chladnější reakce.