"Protože k předání agendy od insolvenčního správce a jeho týmu doposud nedošlo, nelze s určitostí říci, k jakým podstatným změnám či vývoji došlo od srpna 2011, kdy aktiva společnosti spravoval insolvenční správce a jeho tým," uvedl Janků. Předání firmy se mělo uskutečnit 2. listopadu. Schůze věřitelů bude u Městského soudu v Praze o způsobu řešení úpadku firmy rozhodovat znovu 22. listopadu.
Šéf představenstva ECM dnes uvedl, že podle jeho informací insolvenční správce zpeněžil od července jediný projekt firmy, a sice záměr na výstavbu víceúčelového komplexu City Parkview v Praze na Pankráci. "Tuto transakci nicméně v předchozích měsících připravoval tým ECM a podle názoru představenstva šlo o transparentní a dobrý obchod," poznamenal Janků.
Na nadcházející schůzi věřitelů se bude mimo jiné rozhodovat znovu také o hlasovacích právech věřitelů, kteří je při posledním řízení před soudem letos v červenci nezískali. To může být důležité kvůli novému rozhodování o způsobu řešení úpadku ECM.
"Cílem představenstva společnosti je v současnosti snaha o prosazení reorganizace společnosti jako způsob řešení úpadku na výše uvedené schůzi, neboť reorganizace je dle názoru představenstva jednoznačně výhodnější formou pro všechny věřitele společnosti, jakož i pro její další stakeholdery," oznámil dnes šéf ECM.
Reorganizaci realitní firmy prosazuje také společnost Astin Capital Management, která zastupuje část držitelů dluhopisů. V insolvenčním řízení s ECM přihlásila vůbec největší pohledávku, a to přibližně 3,1 miliardy korun. Insolvenční správce Hala ale nárok Astin Capital neuznal.
Konkurz prosadili v červenci věřitelé, mezi kterými je například Česká spořitelna nebo společnost Glancus Investments ze skupiny PPF. Konkurz navrhoval také insolvenční správce Hala.
ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků, který dosud stojí v čele firmy.