Podle analytiků není výsledek míry nezaměstnanosti až tak pozitivní zprávou, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Zdá-li se to někomu jako úspěch, musím ho zklamat," uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. V letech 1999 až 2009 míra nezaměstnanosti v říjnu v průměru klesala meziměsíčně o 0,2 procentního bodu. Letošní pokles o 0,1 bodu je tedy podprůměrný a ukazuje na slabost ekonomiky. Snížení nezaměstnanosti pak podle Pikory zapříčinily sezonní práce v zemědělství.
Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 43 okresů. Nejvyšší byla v okresech Most, 15 procent, a Bruntál, 14,3 procenta. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla v okresech Praha-východ, 3,3 procenta.
Analytici také upozorňují na skutečnost, že klesl počet volných pracovních míst. Zatímco od ledna do srpna se jejich počet neustále zvyšoval, nyní již druhý měsíc za sebou klesá. V říjnu jejich počet poklesl o 2,7 procenta na 38.732. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru 12,2 uchazeče o zaměstnání. "Tento poměr se v následujících měsících rozhodně nesníží, spíše naopak," míní Miroslav Novák ze společnosti Akcenta CZ. V dalších měsících očekává rostoucí míru nezaměstnanosti, která se může přiblížit až hranici devíti procent.
Podobný odhad má i Michal Brožka z Raiffeisenbank. "Špatné věci se v eurozóně již staly a v dalších měsících uvidíme jejich efekt, přičemž trh práce zpravidla reaguje s určitým zpožděním," míní. Nárůst nezaměstnanosti předpovídá také MPSV, byť je ve svých odhadech o něco optimističtější.
Nepříznivé výsledky maloobchodu poskytují podle analytiků další důkaz slabé domácí poptávky. "Dohromady s citelným zpomalením ekonomiky eurozóny a rizikem, že dluhová krize situaci ještě zhorší, jde o dost nevhodnou kombinaci. Česká ekonomika nemá oporu, o níž by se nyní mohla opřít, na rozdíl například od Polska, kde domácí poptávka nestrádá," uvedl ekonom Patria Finance David Marek.
Celkový meziroční pokles maloobchodních tržeb byl ovlivněn snížením prodeje v maloobchodě, naopak k jeho zmírnění přispěl růst v motoristickém segmentu.
Do budoucna žádné velké zlepšení přitom podle analytika Raiffeisenbank Václava Franče čekat nelze. "Za celý rok 2011 očekáváme i nadále nárůst maloobchodních tržeb o 2,5 procenta. V roce 2012 pak čekáme zpomalení růstu maloobchodních tržeb na jedno procento," uvedl.