"Je nás 27. Je jasné, že později budeme muset přijmout i balkánské země. Bude nás pak 32, 33, možná 34. Nikdo nepředpokládá, že federalismus, tedy naprostá integrace, bude možná s 33, 34 nebo 35 státy," řekl. Když se vezme v úvahu, že EU se bude ještě rozšiřovat, je podle něj dvourychlostní model pro Evropu jedinou možností.
Agentura Reuters v této souvislosti napsala, že zatímco se Evropa snaží zastavit dluhovou krizi, Sarkozy integraci obhajuje pouze veřejně. Ve skutečnosti dává přednost jasně mezivládnímu přístupu. Nejprve totiž své záměry konzultuje s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a teprve potom do jednání zapojuje ostatní zástupce EU. Není ani známo, že by Sarkozy v souvislosti s budoucností Evropy kdy použil slovo federalismus.
"Je jasné, že budeme mít dvourychlostní Evropu: jednu rychlost, která povede k větší integraci v eurozóně, a jednu rychlost pro konfederaci v Evropské unii," dodal Sarkozy.
V části určené pro dotazy prezident zopakoval, že byla chyba vzít do eurozóny Řecko. Na adresu Itálie, která je pod palbou finančních trhů, pak Sarkozy řekl, že země neunikne tvrdým úsporným opatřením.