Například podle Jana Látky (ČSSD) zákon hrubě odporuje evropskému právu podpory obnovitelných zdrojů energie. Normu ve finále podpořili koaliční poslanci a poslanci KSČM, sociální demokraté byli až na výjimky proti nebo se zdrželi.
Sněmovna nakonec nehlasovala o kritizovaném návrhu hospodářského výboru, který usnadňoval vyjímání půdy ze zemědělského půdního fondu mimo jiné pro stavby v průmyslových zónách. Zpravodaj k návrhu Milan Urban (ČSSD) to vysvětlil tím, že podle názoru zpravodajů sněmovních výborů jde o přílepek, tedy změnu nesouvisejícího zákona. Ústavní soud již před několika lety takovou praxi poslancům zakázal.
U části odborné veřejnosti vyvolává zákon kritiku. K jeho stažení v úterý vyzval někdejší ministr životního prostředí Martin Bursík. Nelíbí se mu, že zákon předkládá ministr průmyslu Martin Kocourek (ODS), který má v současné době problém vysvětlit obchody své matky s cennými papíry za zhruba 16 milionů korun. Bursík tvrdí, že Kocourek a jeho podřízení byli při přípravě zákona klientelisticky propojeni se státem ovládanou firmou ČEZ.
Ke stažení zákona z programu schůze vyzvalo kromě Bursíka také sdružení International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC). Toto sdružení podpořilo Bursíkovo stanovisko. "S nárůstem různých podezření týkajících se ministra Kocourka roste i podezření, že zmiňovaný návrh zákona byl připraven proto, aby likvidoval nezávislé výrobce energie a chránil stávající energetický monopol," uvedl generální sekretář sdružení Frank Schulte.